Sanace vlhkého zdiva vodoodpudivými nanomateriály
Příčiny vlhkosti zdiva
Pro kvalitní a spolehlivou sanaci zdiva je nutné, znát příčinu jeho vlhnutí. Skutečné řešení problému totiž nespočívá jen ve vysoušení, ale především v odstranění zdroje vlhkosti. Už samotný cyklus vzlínání vody a jejího vypařování je destruktivní, dochází při něm totiž k zanášení zdiva solemi rozpuštěnými ve vodě, což kromě známých výkvětů na omítce způsobuje i to, že je stěna po vysušení náchylnější ke vstřebávání vlhkosti ze vzduchu.
- Kondenzace páry z interiéru
- Zatékání dešťové vody
- Vzdušná vlhkost
Sanace vlhkého zdiva
Pokud se sanace vlhkého zdiva neprovede včas, stane se vlhké zdivo problémem v mnoha ohledech. Výskyt plísní, působením vlhkosti ve spodní části objektu, dochází k postupné a nevratné destrukci stavby, degradaci a rozpadu zdiva u historických budov, nevratné poškození dřevěných konstrukcí a v neposlední řadě snížení tepelně izolačních vlastností stěn. Izolace proti vlhkosti je tedy velmi důležitá pro bezproblémové a zdravé bydlení.
- Eliminace různých druhů plísní
- Zamezení tepelným ztrátám
- V neposlední řadě estetické důvody
Čemu věnovat pozornost
Tento obor je náročný, protože se skládá s více sanačních technologií, které se většinou navzájem doplňují a každá z těchto technologií musí být bezchybně provedena včetně správně zvolených sanačních materiálů. Jednou z důležitých sanačních technologií při odvlhčování zdiva je horizontální (vodorovná) tlaková chemická injektáž, která plně nahrazuje podřezání zdiva objektu z důvodu vzlínající kapilární vlhkosti ze základů objektu.
- Tlaková a netlaková injektáž
- Drenáž
- Sanační omítky